Oświetlenie przemysłowe wymaga pogodzenia ze sobą niskich kosztów działania systemu, niezawodności oraz możliwości sprawnej wymiany źródeł światła. Zakłady przemysłowe w wielu przypadkach działają w systemie dwu lub nawet trzyzmianowym. Do wielkich hal produkcyjnych i magazynów rzadko kiedy dociera światło słoneczne. Ze względu na specyfikę takich budynków całość niezbędnego światła jest dostarczana przez zamontowane systemy lamp. Stawia to przed osobami projektującymi systemy oświetlenia przemysłowe wiele wyzwań.
Jednym z ważniejszych jest zapewnienie wszędzie jasności dopasowanej do wykonywanych w danym miejscu zadań. Stanowiska produkcyjne mogą wymagać większej ilości światła niż ciągi komunikacyjne czy pomieszczenia magazynowe. Ważna jest też jakość dostarczanego światła. W wielu przypadkach ważna jest jego barwa i natężenie, np. w miejscach, gdzie wykonuje się prace precyzyjne. Liczy się też jakość stosowanych źródeł światła, pod żadnym pozorem nie powinny one męczyć wzroku. Oświetlenie w zakładach przemysłowych zawsze musi spełniać wszystkie normy BHP.
Bardzo istotny jest także koszt funkcjonowania systemu oświetlenia przemysłowego. Lampy oświetlające pomieszczenia produkcyjne czy magazynowe nie mogą pobierać zbyt dużej ilości energii. Liczy się też koszt źródeł światła i okres ich eksploatacji. Awarie oświetlenia to często nie tylko konieczność wymiany opraw czy żarówek, reflektorów lub świetlówek, ale także zagrożenie stratami spowodowanymi przerwą w produkcji.