Zadowolenie i poczucie
profesjonalnej obsługi!

Oświetlenie budynków - montaż, serwis i doradztwo

Właściwe oświetlenie budynków to jedna z kluczowych spraw związanych z ich komfortową eksploatacją. Dobrze dobrany system świateł to z jednej strony kwestia ograniczenia kosztów eksploatacji, z drugiej zapewnienie możliwości komfortowego korzystania ze wszystkich pomieszczeń po zapadnięciu zmroku. Mogłoby się wydawać, że wystarczy kupić energooszczędne żarówki o wysokiej mocy i zamontować je tak, by oświetlały jak największą powierzchnię. Takie postępowanie nie zapewni niestety osiągnięcia celu – w budynku nie będzie ciemno, jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe.


Oświetlenie dopasowane do charakteru budynku

Pracownicy specjalistycznych firm zajmujących się oświetleniem budynków, takich jak Lumitec, w pełni zdają sobie sprawę, że każdy budynek ma inną charakterystykę i jest użytkowany w odmienny sposób. Jednym z kluczy do sukcesu jest zrozumienie i uwzględnienie tych różnic. W przypadku oświetlenia domów ważniejsze stają się zupełnie inne kwestie niż przy projektowaniu oświetlenia dla muzeum czy innej instytucji kultury. Sprawy związane z funkcją budynku i jego poszczególnych pomieszczeń to tylko jedna z rzeczy, którą należy wziąć pod uwagę. Bardzo duże znaczenie mają również oczekiwania użytkowników co do użyteczności konkretnych rozwiązań.


Oświetlenie zmieniające się wraz z potrzebami użytkownika

Specyfika różnych budynków i pomieszczeń to także zakres ich wykorzystania. Od mieszkania czy domu wymagamy znacznie większej elastyczności i dopasowania się do naszych zmieniających się potrzeb i nastrojów. W sypialni, salonie czy pokoju wypoczynkowym bardzo często oczekujemy współistnienia różnych systemów oświetlenia. W przypadku oświetlenia biura w większości przypadków nie wymagamy podobnej elastyczności. Bardzo podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o łatwość sterowania i zakres dostępnych regulacji.


Najważniejsze kryteria wyboru oświetlenia: swoboda regulacji, niezawodność czy energooszczędność

Zastosowania domowe to zwykle największe oczekiwania co do możliwości łączenia różnych źródeł światła, zmiany barw, natężenia czy sposobu pracy. W przypadku pomieszczeń biurowych większe znaczenie będzie zwykle miała niezawodność działania czy krótki czas wymiany źródeł światła. Podobnie w przypadku oświetlenia przemysłowego, gdzie z kolei na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z energooszczędnością. Oświetlenie w tego rodzaju budynkach zwykle jest wykorzystywane przez bardzo długi czas, często bez przerw. Koszty energii elektrycznej muszą więc znaleźć się w centrum zainteresowania.


Estetyka opraw i magia światła

Jedną z ważniejszych kwestii związanych z oświetleniem budynków jest estetyka. Liczy się ona nie tylko w przypadku domów czy wnętrz reprezentacyjnych. W przypadku oświetlenia zewnętrznego jest ona również w czołówce najważniejszych czynników, które muszą być brane pod uwagę. Częściej jednak chodzi nie tyle o walory samych opraw, ile raczej o spektakularność uzyskiwanego efektu. Korzystanie z usług firmy Lumitec jest gwarancją optymalnego doboru oświetlenia budynków do potrzeb i preferencji klienta z uwzględnieniem wszystkich elementów wpływających na efekt końcowy.