Oświetlenie zewnętrzne to najściślejsze połączenie efektów, jakie można uzyskać dzięki lampom wydobywającym detale architektury domu czy starannie zaprojektowanego ogrodu z niezawodnością i energooszczędnością. Lampy używane na zewnątrz budynku, czy to do oświetlenia i zaakcentowania elementów jego fasady, czy w celach bardziej związanych z aspektem użytkowym, muszą gwarantować niskie zużycie energii i dużą wytrzymałość. Systemy oświetlenia zewnętrznego są wykorzystywane po zapadnięciu zmroku. W ciągu miesięcy zimowych są zapalone przez dużą część doby. Częste zmiany źródeł światła narażają w tej sytuacji na niepotrzebne koszty, podobnie jak zbyt wysokie zapotrzebowanie na energię.

Dobranie systemów oświetlenia zewnętrznego może być prawdziwym wyzwaniem. Podejmując się tego zadania, trzeba uwzględnić nie tylko wygląd bryły budynku, ale także wziąć pod uwagę charakter okolicy oraz to, w jaki sposób są oświetlone sąsiednie budynki i najbliższe otoczenie. Liczy się także wybór barwy światła, dopasowanie jej do koloru fasady.

Oświetlenie ogrodów i podjazdów wymaga wzięcia pod uwagę równie wielu kwestii. Lampy muszą z jednej strony zapewniać odpowiednią jasność, z drugiej dobrze komponować się z otoczeniem. W przypadku lamp ogrodowych ciekawe zaplanowanie i rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych może sprawić, że ogród nabierze zupełnie nowego charakteru. Bardzo ważne jest, by wszystkie elementy oświetlenia tworzyły harmonijną całość i wzajemnie wzmacniały swoje efekty.