Rola oświetlenia w aranżacji wnętrz

oświetlenie zewnętrzne domu
Oświetlenie zewnętrzne. Pomysły dla domów
15 lipca 2020
oświetlenie w pokoju

Oświetlenie w domach od zawsze odgrywało ważną rolę. Rozwój technologii i wzornictwa sprawił, że nabrało jeszcze większego znaczenia. Odpowiednie dobrane światło może powiększyć pomieszczenie oraz nadać mu odpowiedni klimat.

Dzięki niemu można w wydzielić strefy, będące niewidzialnymi granicami pomiędzy poszczególnymi częściami pokoju. Dziś oświetlenie to nie tylko żyrandol i lampy, ale cały system punktów świetlnych, dostosowany do funkcji pomieszczenia i gustu użytkowników.

Jak zaplanować oświetlenie?

Dobierając oświetlenie w konkretnych pomieszczeniach całego domu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważne są potrzeby mieszkańców, ich styl życia oraz upodobania. Znaczenie ma także wielkość pomieszczeń i ich rozkład oraz liczba i rozmieszczenie okien. Ważna jest również rola pomieszczenia. W samym salonie przy pomocy oświetlenia wyznaczyć można kilka funkcjonalnych stref: wypoczynkową, jadalną lub do pracy. Prawidłowo oświetlony salon wymaga co najmniej 5 punktów światła. Istotna jest lampa  główna, która zapewnia światło w całym pomieszczeniu. Jej wielkość należy dostosować do wielkości wnętrza. Na ścianach warto zamontować oświetlenie punktowe. Idealnie sprawdzą się w tej roli kinkiety, których światło oświetla miejsca wymagające dodatkowego oświetlenia. Podczas oglądania telewizji, czytania książki lub pracy przy biurku można używać punktów świetlnych, znajdujących się w innej części salonu. Przy sofach i fotelach stosuje się lampy stojące – podłogowe lub stołowe. W ten sposób unika się zmęczenia oczu, które powoduje kontrast światła. Zastosowane oświetlenie pomoże rozgraniczyć strefy, nadając jednocześnie całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. 

Znaczenie światła w aranżacji wnętrza

Oświetlenie w istotny sposób wpływa na wygląd pomieszczenia, kształtuje przestrzeń i decyduje o jego użyteczności oraz funkcjonalności. Idealnie dopasowane, pomaga delikatnie podkreślać niektóre elementy wnętrza lub odwracać uwagę od tych, których nie chcemy eksponować. Światło może subtelnie, ale konkretnie wyznaczać granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, na przykład pomiędzy salonem, a otwartą na niego kuchnię. Odpowiednio dobrane zaznacza poszczególne strefy, powodując jednocześnie, że całe pomieszczenie nie traci swojej funkcjonalności. Zadaniem oświetlenia jest również stworzenie przytulnej atmosfery, idealnej do wypoczynku. Właściwa aranżacja sprawi, że w sypialni lub w kąciku z książkami będzie można wypocząć i się zrelaksować. Światło pełni również rolę dekoracyjną. Wykorzystać je można do podświetlenia wybranych stref pomieszczenia. Ważne jest także oświetlenie ogólne, którego zadaniem jest emitowanie rozproszonego światła. Aby oświetlenie miało dobry wpływ na samopoczucie mieszkańców, warto poświecić czas na aranżację wnętrza i odpowiednio rozmieścić punkty świetlne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *