Projektowanie oświetlenia. Co brać pod uwagę?

dopasowania oświetlenia do potrzeb pracownika
Rola oświetlenia w przestrzeni biurowej
3 listopada 2019
oświetlenie zewnętrzne domu
Oświetlenie zewnętrzne. Pomysły dla domów
15 lipca 2020
projektowanie oświetlenia

Światło odgrywa kluczową rolę w aranżacji pomieszczenia. Jest jednym z podstawowych elementów umożliwiających percepcję otoczenia i postrzeganie przestrzenne. Pozwala ono nie tylko podkreślić nastrój i wizualny charakter wnętrza, ale może także optycznie powiększyć jego rozmiary oraz wpłynąć na nasze samopoczucie. Od niego zależy również urządzenie przestrzeni do codziennego życia, pracy oraz wypoczynku. 

Zaplanowanie przestrzeni wnętrza

Projektowanie oświetlenia rozpoczyna się w momencie, kiedy w domu nie ma jeszcze zamontowanej instalacji elektrycznej. Dysponując informacjami o wymiarach i kształtach pomieszczenia, można przejść do wstępnego rozplanowania w przestrzeni elementów wystroju takich jak meble oraz sprzęty elektryczne. Określenie ich umiejscowienia pozwoli zaplanować, w jakich miejscach należy umieścić gniazdka i włączniki, a co za tym idzie, jak powinna przebiegać cała instalacja, aby oświetlenie spełniało swoją funkcję. 

Rodzaje oświetlenia: górne i miejscowe

Projektując oświetlenie, należy brać pod uwagę funkcję pomieszczenia. Przykładowo salon jest miejscem wielofunkcyjnym, dlatego nie powinniśmy się ograniczać do umieszczenia tam tylko jednego, górnego źródła światła. Dodatkowe elementy oświetlenia takie jak reflektory czy lampy stojące mają także znaczenie w innych miejscach, typu sypialnia, jadalnia, łazienka. Dzięki nim pomieszczenie będzie odpowiednio wyeksponowane bez względu na ewentualne zmiany w rozkładzie mebli i sprzętów.

Wybór i regulacja natężenia światła

Należy także wziąć pod uwagę natężenie światła. Jest to szczególnie ważne w przypadku projektowania oświetlenia miejscowego i dekoracyjnego, które w największym stopniu odpowiadają za estetyczny charakter wnętrza. To z niego korzystamy, kiedy chcemy uzyskać oświetlenie bardziej intymne. W przypadku oświetlenia górnego należy zadbać o to, aby posiadało ono regulację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *