Zdrowe oczy są najważniejszym narządem podczas wykonywania pracy biurowej. Tym, co w największym stopniu negatywnie wpływa na ich sprawność, jest nieodpowiednie oraz nieergonomiczne oświetlenie. Biorąc pod uwagę czas, który spędzamy w pracy, może ono mieć wpływ nie tylko na kondycję widzenia, ale także wystąpienie problemów z koncentracją oraz bólów głowy.
Cechą, która powinna charakteryzować oświetlenie biurowe, jest uniwersalność oraz możliwość dopasowania go do aktualnych potrzeb. Wiąże się to również z różnorodnością prac, do których wykorzystywany jest ludzki wzrok. Zasada ta powinna dotyczyć zarówno biur indywidualnych, jak i otwartych przestrzeni biurowych użytkowanych przez większą liczbę pracowników. Oświetlenie powinno dawać możliwość wyboru konkretnych strumieni światła, a przez to rozmieszczenia jego źródeł w przestrzeni. Powinno także przewidywać potrzebę przyciemnienia lub rozjaśnienia.
Jednym z najczęstszych sposobów pogodzenia ze sobą ogólnego oświetlenia dla wszystkich pracowników są lampy punktowe, które pozwalają na rozjaśnienie indywidualnego stanowiska. Lampy te powinny uwzględniać możliwość przyciemnienia, ale też dopasowania do jasności ekranu komputera.
Jednym z elementów determinujących tryb pracy jest umiejscowienie stanowisk przy oknie. Wpływa to korzystnie nie tylko na wzrok, ale także na samopoczucie pracowników. Ważne jest również to, że oświetlenie powinno umożliwiać dostosowanie do warunków świetlnych panujących na zewnątrz budynku. Aby spełnić ten warunek, musi ono pozwolić na zmianę intensywności światła. Zbyt mocne, białe oświetlenie nie tylko będzie zaniżało komfort widzenia, ale przyczynia się także do zwiększenia odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu, przez co może prowadzić do dekoncentracji.
Oświetlenie biurowe powinno być zaprojektowane tak, aby spełniać podstawowe potrzeby pracownika. Powinno zapewniać wygodę widzenia, a więc pozwalać no rozpoznawanie szczegółów bez odczucia zmęczenia. Warunki oświetleniowe muszą być dobrane w taki sposób, aby optymalizować lub przyspieszać wykonywanie zadań przez pracownika. W końcu oświetlenie powinno zapewnić bezpieczeństwo, czyli nie może tworzyć zagrożeń dla wzroku oraz tworzyć ryzyka wystąpienia wypadku spowodowanego złym widzeniem.